Zvonky

O mně

 

Narodila jsem se 11. září 1963 v Mladé Boleslavi. Po studiu na Střední průmyslové škole strojní jsem pracovala v OPP Bakov nad Jizerou jako kreslička, později jsem se ve stejném podniku začala věnovat práci s orobincem. V místních dílnách jsem získala zkušenosti s postupem zpracování a základními technikami pletení z orobince a podílela jsem se na výrobě kolekcí pro Ústředí lidové umělecké výroby.

Po zániku podniku jsem si zřídila vlastní dílnu. Vedle osvědčených vzorů jsem zařadila do svého výrobního programu jak vzory, vycházející z historických předloh, tak nové, moderní prvky. Sortiment výrobků obsahuje tašky a klobouky různých tvarů a velikostí, stejně jako ošatky, misky, pantofle, různé nástěnné dekorace a další.

Dnes patřím k několika málo posledním výrobcům, ovládajícím tyto pletařské techniky. Své zkušenosti předávám nejen svým dvěma dcerám, ale příležitostně působím také jako lektorka v rukodělných kurzech pořádaných v brněnském Domě environmentální výchovy Lipka, v Kutné Hoře, v Pardubicích a v Praze.

Pravidelně se také účastním designérských soutěží Českého národního podniku, kde jsem získala zvláštní ocenění v letech 2001, 2002 a 2006.

Pro stálé expozice místní výroby v muzeích v Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi a Turnově jsem vytvořila kolekce replik historických sbírkových předmětů, doplněné ukázkami vlastní tvorby.
Realizovala jsem výzdobu interiéru v MŠ v Bakově n. Jizerou.
Během celého roku se pravidelně účastním programů, zaměřených na seznamování široké veřejnosti s řemeslnými dovednostmi ve Skanzenu Vysočiny na Veselém Kopci, Muzeu lidových staveb v Kouřimi, skanzenu v Chanovicích, Muzeu východních Čech v Hradci Králové, skanzenu ve Strážnici, a mnoha dalších.

Iveta